Miejsce, gdzie pasja, nauka i biznes łączą się w siłę by osiągnąć globalny sukces
rozmowa | dr Maciej Wieczorek, prezes zarządu Celon Pharma SA.
Ponad 30 tys. m kw. powierzchni, najnowocześniejsza w Polsce infrastruktura badawcza, gdzie docelowo ponad 350 naukowców będzie realizować innowacyjne projekty rozwoju leków. Kiedy zrodził się pomysł, by zbudować centrum badawczo-rozwojowe Celon Pharma?
Maciej Wieczorek: Branża biofarmaceutyczna to przede wszystkim najnowsze technologie w zakresie rozwoju i powstawania leków. Każda firma biofarmaceutyczna musi mieć takie zaplecze. Jeśli go nie ma, wcześniej czy później jest skazana na upadek, porażkę, bo nowoczesne leki to ciągłe poszukiwanie nowych, przełomowych terapii, spełniających potrzeby medyczne. Przyjęta przez nas strategia zakłada, że rozwój i komercjalizacja innowacyjnych terapii będą kluczowym elementem naszej działalności biznesowej w kolejnych latach. Postępujemy zgodnie z przyjętym harmonogramem. Wytwarzamy specjalistyczne leki generyczne we własnych laboratoriach oraz pracujemy nad rozwojem dużej liczby leków innowacyjnych. Pomysł zbudowania CBR zrodził się pierwszego dnia, gdy powstała spółka Celon Pharma, czyli w 2002 r. W Polsce branża w zdecydowanej większości składa się z firm, które wytwarzają leki generyczne, a ich działalność badawczo-rozwojowa jest marginalna. Dziś powstanie nowego leku jest tak skomplikowane, jak stworzenie nowego samolotu. Do tego potrzeba zaawansowanej infrastruktury, przestrzeni do wymiany myśli,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta